Aktualności
 • Jesteśmy sponsorem Węgiel Film Festival

  2018-04-04 19:13

  W tym roku już po raz piąty wspieramy Węgiel Film Festival.

   

  Tym razem to już XV jubileuszowa edycja Festiwalu, organizowanego przez studentów WRiTV UŚ. Jego ideą jest prezentacja twórczości studentów szkół filmowych z całego świata. Odbędzie się w dn. 12-13 kwietnia 2018 r. w nowej siedzibie WRiTV w Katowicach.

 • Premiera "Reżyserii filmowej" Davida Mameta

  2016-12-01 15:41

  Dziś do księgarń trafia Reżyseria filmowa Davida Mameta.


  To druga książka tego autora wydana przez Wydawnictwo Filmowe. Pierwsza - Prawda i fałsz. Herezja i zdrowy rozsądek w aktorstwie spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i wywołała ożywione dyskusje, zwłaszcza w środowisku teatralnym.


O wydawnictwie

O nas

Wydawnictwo Filmowe zostało stworzone przez ludzi kochających kino dla ludzi kochających kino. Chcemy zapełnić lukę na rynku wydawniczym i dostarczać Czytelnikom książki, które są nie tylko podręcznikami zawodowymi, ale pozostając cennym źródłem wiedzy dla profesjonalistów, mogą zaciekawić i zainspirować wszystkich odbiorców o zainteresowaniach humanistycznych.

Dodaj swój adres, aby otrzymywać interesujące informacje na swoją skrzynkę.

Konferencja pod patronatem Wydawnictwa

Aktualności » Konferencja pod patronatem Wydawnictwa

Wydawnictwo Filmowe objęło patronatem konferencję filmowo-literacką "O poprawie polskiego kina", która odbędzie się 27 i 28 maja w Pałacu Kazimierzowskim na terenie kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego. Jej organizatorem jest Koło Literatury XX wieku przy Wydziale Polonistyki UW.
W konferencji zapowiedzieli już swój udział m.in. Grzegorz Królikiewicz, Tomasz Raczek, Rafał Marszałek, Piotr Marecki, Krzysztof Kłopotowski oraz Paweł Felis. Opiekunem konferencji jest reżyser i producent, a także członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej - Krzysztof Kopczyński.

Konferencja ma się wyróżnić na tle innych wydarzeń tego typu zaprezentowaniem pozytywnego programu naprawy kina (przedstawiamy go w formie manifestu poniżej), który następnie poddany zostanie dyskusji.

Wydarzenie składać się będzie każdego dnia z dwóch części: bloków tematycznych z udziałem studentów i doktorantów oraz panelu dyskusyjnego z udziałem reżyserów i krytyków.

MANIFEST KINA GATUNKÓW
1. Polskie kino jest w kryzysie. Większość filmów jest pozbawionych ciężaru, a przez to nijakich.
2. Szansą na wydobycie polskiego kina z kryzysu jest powrót do źródeł. Źródłami kina są gatunki.
3. Filmy są szkołą gatunków.
4. Podstawą kina gatunkowego jest scenariusz. Żeby prawidłowo pisać scenariusze, należy sięgać po wypracowane, dobrze znane gatunki.
5. Dobre thrillery, horrory czy komedie mogą powstać bez dużych nakładów pieniężnych. Takie filmy jak "Memento" czy "Wściekłe Psy" mogły powstać w Polsce.
6. Dzięki wypracowanym przez gatunki sposobom narracji oraz określonej wizji świata filmowcy otrzymują podstawowe składniki warsztatu.
7. Gatunki są jak wampir, wciąż potrzebują świeżej krwi: wyobraźni twórców.
8. Gatunki są niezbędne do opowiadania fascynujących, dobrze skonstruowanych narracji o odpowiednim ciężarze i znaczeniu.
9. Gatunki są konieczne, by tworzyć wysokiej jakości kino komercyjne, przynoszące zyski. Kino gatunkowe zrodzi polski przemysł filmowy.
10. Znajomość gatunków pozwala na ich przekroczenie.

Autor:A
 

Komentarze

 
 • Dodaj link do:
 • www.facebook.com
Koszyk: 0
Partnerzy

 

 

 PARTNERZY WYDAWNICTWA FILMOWEGO

 

 

 

 

 

 

 

Cytat tygodnia

Aktorstwo nie jest zawodem dla lękliwych. W dawnych czasach aktorów grzebano na rozstajach dróg z kołkiem wbitym w serce. Ich sposób gry tak bardzo poruszał widzów, że bali się ich duchów. Wspaniały komplement.


Tamci artyści nie grali po to, by dostać się do szkoły aktorskiej albo otrzymać dobrą recenzję, ale by wzbudzić w widzach lęk o ich własne dusze. I to jest moim zdaniem wzorzec dla każdego aktora.


David Mamet, Prawda i fałsz. Herezja i zdrowy rozsądek w aktorstwie

Dane adresowe

Wydawnictwo Filmowe

Aneta Batko-Banaszek

ul. Wybickiego 45

32-400 Myślenice

tel. 503 688 915

NIP 681 146 40 44

Bank Pekao SA 
nr konta:

12 1240 5051 1111 0010 4270 1128